Ako je možné, že manžel si môže vziať hypotéku alebo úver bez vedomia manželky?

Zodpovedané
11. apr 2022

Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o informáciu ohľadom poskytovania hypotéky.

Ako je možné, že manžel si môže vziať hypotéku alebo úver bez vedomia manželky?

To banka nepreveruje, či je žiadateľ slobodný alebo ženatý?

Poskytne banka úver bez toho, aby sa žiadal podpis manželky, resp. druhého partnera?

Takto sa ľahko stane, že manžel si zoberie 3 - 4 menšie úvery, ale v konečnom dôsledku celková suma sa môže vyšplhať aj na 20 000 eur.

Od akej požičanej sumy banka vyžaduje podpis oboch manželov?

Ďakujem

Dobrý deň,

osobne som ja takýto prípad neriešil. Pravdepodobne nastalo zlyhanie, resp. manžel "zatajil" informácie v žiadosti o hypotéku, čo nie je v poriadku. Pri hypotéke, ak ste manželia, mám vedomosť, že by mala banka vždy vyžadovať oboch manželov do žiadosti. Ak teda nebolo urobené zúženie BSM, alebo ak máte zrušené toto bezpodielové vlastníctvo manželov.

To, že si môže človek zobrať úver (napr. spotrebný úver) aj bez manžela/manželky sa bežne deje pri menších úveroch. Avšak stretol som sa s prípadmi, ktoré úspešne cez právnikov riešili ľudia, keď sa toto dozvedeli. Je v tomto dobré konať čím skôr.

Zvážte právne poradenstvo, napr. finančne dostupné sú služby Centra právnej pomoci - https://www.centrumpravnejpomoci.sk/sekcia/39-z...

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk