Akým spôsobom sa dá riešiť hypotéka na pozemok a následne hypotéka na dom?

Zodpovedané
29. mar 2021

Dobrý deň,

s manželom by sme chceli stavať domček, ale nemáme k dispozícii pozemok.

Akým spôsobom sa dá riešiť hypotéka na pozemok a následne hypotéka na dom?

Čo je najlepšie vedieť a čomu sa vyvarovať?

V tejto dobe to bohužiaľ s vlastnými financiami nie je také ľahké, a preto nemáme našetrené veľa peňazí. Pozemok máme vyhliadnutý, len nevieme ako postupovať ohľadom financovania pozemku. Cena pozemku je 37 000€ a je klasifikovaný ako stavebný pozemok.

Ďakujem

Dobrý deň,

možností je viacero, resp. je dobré vedieť sa pozrieť na Vašu konkrétnu situáciu komplexne. Na to treba oveľa viac informácií (aj o Vašich príjmoch a výdavkoch, či máte deti, či je aspoň nejaká rezerva, aký je Váš konkrétny prípad výstavby - budete murovať, montovať dom a iné). Zároveň Vás nechcem ani nejako zbytočne stresovať, lebo nepoznám Vašu konkrétnu situáciu. Vždy je určite dobre (a najmä v tejto dobe), ak sú k dispozícii nejaké rozumné voľné rezervné peniaze alebo aspoň rodičovská nehnuteľnosť na založenie.

Ideálne by bolo, ak by ste mohli dočasne využiť aspoň pri kúpe a začatí výstavby inú nehnuteľnosť (napr. rodičovský dom). V niektorých prípadoch sme takto vyriešili v podstate istotu financovania "na jednu šupu", kedy sa založil rodičovský dom, tiež pozemok, ktorý sa kupuje a získali sme tak prostriedky na kúpu pozemku aj rovno výstavbu celého nového domu. Následne sme prehodili ťarchu spojenú s hypotékou na novopostavený dom. Toto je samozrejme ideálne financovanie, ktoré nemôže byť použité vždy a u každého (buď tá rodičovská nehnuteľnosť nie je k dispozícii, alebo jej hodnota nestačí, resp. po postavení nie je hneď možné prehodiť zábezpeku, ak hodnota nového domu nie je v potrebnej výške - niekedy treba počkať na zníženie úveru a až potom rodičovskú nehnuteľnosť uvoľniť).

Môžete tiež založiť zatiaľ len ten pozemok a zobrať si hypotéku na jeho kúpu. Priemerne sa podarí prefinancovať obvykle 70% z hodnoty pozemku, sú však prípady, kedy niektoré banky vedia zafinancovať aj viac. Sú však aj prípady a lokalita, kde banky zafinancujú o niečo menej. Ak nie sú pri takomto scenári ďalšie prostriedky, je potrebné požičať si ďalšie peniaze - ideálne nielen na doplatenie kúpnej ceny, ale aj toľko, aby ste mohli v prípade murovaného domu rozostavať stavbu cca po okná (aby bol zamerateľný rozostavaný dom a banka vedela, či je v súlade s projektovou dokumentáciou), resp. pri murovanom dome mať toľko prostriedkov k dispozícii po kúpe pozemku, aby ste vedeli dať zálohu na výrobu "korpusu" montovaného domu, ktorý sa po umiestnení na dosku môže opäť zamerať a ďalej riešiť financovanie v banke. Tieto prípady s viacerými úvermi sú náročnejšie na zosúladenie. Tiež som sa počas mojej praxe stretol aj s niekoľkými prípadmi, kedy sa nepodarilo získať posledný úver, aby sa mohol dom dostavať (medzičasom žiadateľom sa zmenili a znížili príjmy kvôli zmene zamestnania, tiež nedávny prípad počas koronakrízy, kedy podnikateľovi neschválili úver doslova nečakane z mesiaca na mesiac).

Rád by som Vám lepšie poradil. Ak chcete napíšte mi detailnejšie na mail a môžem sa na to pozrieť. Prípadne rovno zbehnite do banky alebo za nejakým finančným sprostredkovateľom či iným odborníkom, na ktorého máte dobré referencie. Určite odporúčam overiť si možnosti a riešenia vo viacerých bankách (nakoľko napr. pri pozemkoch môže byť rozdiel vo výške hypotéky, ktorou viete financovať pozemok).

Držím palce, až sa všetko podarí.

My teraz tiež so ženou riešime stavbu domu (montovaného), tak som aj ja priamo v procese, nielen moji klienti.

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk