Čo musí živnostník doložiť k žiadosti o hypotéku?

Zodpovedané
27. apr 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom tlačív a dokumentov, ktoré musí živnostník doložiť k žiadosti o hypotéku. Daňové priznanie za minulý rok už máme podané, daň je už tiež zaplatená.

Je možné riešiť potvrdenia pre banku aj cez financnasprava.sk, alebo treba ísť osobne?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

áno, je možné potvrdenie riešiť aj v elektronickej forme. Konkrétne podklady záležia aj od jednotlivých bánk a Vašej konkrétnej situácie (napr. v niektorých bankách zohráva úlohu aj dĺžka podnikania).

Všeobecne banky zaujíma daňové priznanie (so zaplatenou daňou) a potom výpisy z účtu, kedy si môže banka požiadať o výpisy (záleží od banky a situácie) za všetky mesiace, ktoré sú už mimo posledného daňového priznania až po aktuálny mesiac.

Ak sa teda bavíme o zadaní žiadosti začiatkom mája, banka si môže žiadať daňové priznanie, výpisy z účtu od 1.1. - 30.4. - na týchto výpisoch banku zaujíma, či podnikateľ má príjmy aj v tomto roku. Občas sa stane, že využívame dokladovanie aj s pomocou faktúr.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk