Je lepšie založiť, alebo predať nehnuteľnosť pri kúpe väčšej nehnuteľnosti?

Zodpovedané
22. sep 2021

Dobrý deň,

vlastním byt v Bratislave, kúpený bez hypotéky a nadobudnutý pred manželstvom. Jeho hodnota môže byť okolo 220 000 eur. S manželom uvažujeme, že by sme výhľadovo potrebovali na bývanie väčšiu nehnuteľnosť. Nasporené vlastné zdroje máme okolo 50 - 70 000.

Nová nehnuteľnosť by stála okolo 300 000. Spoločné prímy manželov sú okolo 3 000 eur mesačne čistého. Súčasná nehnuteľnosť sa dá prenajať s čistým ziskom okolo 500 eur mesačne.

Je lepšie ju predať a byť viac menej bez dlhu, alebo založiť a prenajímať a zobrať hypotéku na 250 000 eur?

Ďakujem

Dobrý deň,

treba si tie scenáre jednoducho dať na papier a povedať si pre a proti. Je to aj o Vašich preferenciách.

Ak je byt, ktorý vlastníte bez hypotéky a je to dobrá investičná nehnuteľnosť, kde je predpoklad rastu, resp. udržania hodnoty nehnuteľnosti a Vaše príjmy sú pre Vašu domácnosť nadštandardné, je úplne na mieste otázka zobratia hypotéky a kúpy novej nehnuteľnosti bez potreby predaja tej starej, ktorá sa dá aj výhodne prenajímať. Tiež ak kúpite zaujímavú aj novú nehnuteľnosť, tá tiež bude rásť na hodnote, resp. si pekne hodnotu uchová a výhodné úroky si dnes viete zarezervovať aj na viac rokov. Určite odporúčam aj z dôvodu prípadného neskoršieho predaja a prenajímania nehnuteľnosti (aj keď tej pôvodnej) zvažovať 5 ročnú prípadne aj dlhšiu fixáciu.

Možno kuknite aj jeden môj starší článok k tejto téme, kde je však nutné si naozaj v rámci rozhodovacieho procesu povedať aj plusy, ale aj mínusy toho, že by ste byť nechali a prenajímali, pričom by Vám vznikla hypotéka, ktorú doteraz nemáte - https://www.finporadna.sk/sporenie-do-nehnuteln....

Alternatívou totiž môže byť aj to, že namiesto splácania hypotéky (ktorá je dnes naozaj výhodná), by ste financie aj investovali, čím by ste rozložili svoj majetok a nemali naviazaný možno väčšinu (predpokladám) majetku LEN v nehnuteľnostiach, nech už akokoľvek výhodne sa nehnuteľnosť javí ako dobrá investícia.

Takže moja rada znie dať si triezvo na papier plusy a mínusy a Vaše predstavy a porovnať si aj možnosť nemať hypotéku a využiť investovanie - či už pravidelne (keďže nebudete čeliť splátkam), alebo aj časti rezervy, ktorú by ste použili na kúpu nehnuteľnosti.

Držím palce

PS: Za mňa aj ďalšia kvalitná nehnuteľnosť, kde je perspektíva, že bude cenná dlhodobo (napr. kvôli lokalite alebo iných špecifík danej nehnuteľnosti) má určite tiež zmysel, pretože stále možno budete mať aj priestor si pravidelne sporiť/investovať, určite je dobré nejsť "na hranu", lebo príjmy, čo sú aj teraz nemusia byť isté dlhodobo (či?).

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk