Je možné, keď mám exekúciu, aby požiadal o hypotéku iba manžel?

Zodpovedané
31. jan 2023

Dobrý deň,

manžel je živnostník, ja som momentálne na rodičovskej dovolenke. Predtým som pracovala, ale mám exekúciu a bankrot sa mi nedá vyhlásiť. Budem vlastniť nehnuteľnosť, byt, ktorý bude písaný na mňa, ale hneď ho chcem prepísať iba na manžela. Ten byt chceme založiť a vziať hypotéku, ktorá by bola iba na manžela. Založili by sme aj vlastnú nehnuteľnosť, malý 2-izbový byt v Bratislave s trhovou hodnotou 120 000 eur. Rovnako by sme založili aj kupovanú nehnuteľnosť, nakoľko chceme 4-5-izbový byt.

Vie si manžel sám vziať na seba hypotéku?

Ak bude po dedičskom konaní a prepíšem na manžela môj byt, bude môcť obe nehnuteľnosti založiť, aby sme dostali z banky maximum, nakoľko nemáme nič nasporené a máme tri deti?

Alebo aj tak by nám banka nemusela dať 100% hypotéky?

Budem vedieť na manžela prepísať byť hneď, aby mi naň nesiahol exekútor?

Ďakujem

Dobrý deň,

takáto možnosť je - manžel si vie zobrať sám na seba hypotéku. Bude však potrebné vyriešiť zúženie bezpodielového spoluvlastníctva manželov k danej hypotéke. Nefunguje to v každej banke rovnako. Niektoré zúženie BSM neakceptujú, niektoré akceptujú no aj tak pozerajú aj do Vášho úverového registra, niektoré to akceptujú a nepozerajú sa na Váš register.

Aj tak sa však do výpočtu hypotéky bude rátať životné minimum aj na Vás, keďže ste členom domácnosti. A keďže ste 5-členná rodina, určite si odporúčam Vaše možnosti najprv prepočítať. Totiž na výpočet hypotéky sa nemôže zvažovať len výška čistého príjmu, ale aj ostatné faktory ako vek žiadateľov o úver, aktuálne úrokové sadzby a aktuálne úverové záväzky. Odporúčam Vám teda najprv si prepočítať Vaše možnosti v bankách a potom si vybrať banku aj podľa toho ako pristupuje k zúženiu BSM.

Pokojne mi napíšte na mail a môžem Vám to prepočítať do detailov aj ja a takisto Vám viem porovnať aj banky čo sa týka prístupu k zúženiu BSM.

Pri založení viacerých nehnuteľností Vám pokojne môže dať banka aj 100% z potrebnej výšky hypotéky, keďže by bola hodnota založených nehnuteľností dostatočne vysoká.

Čo sa týka prepisu nehnuteľnosti na manžela, to Vám už poradí právny poradca.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk