Je výhodnejšie refinancovať, alebo zobrať spotrebný úver?

Zodpovedané
8. sep 2020

Dobrý deň,

manžel pred uzatvorením manželstva kúpil nehnuteľnosť, na ktorú si zobral hypotéku.V tej situácii mal ručiteľa. Neskôr sme sa vzali a dom dokončili. Jeho momentálna hodnota je 85 000 eur a zostatok hypotéky je okolo 9 000 eur.

On by chcel hypotéku refinancovať a navýšiť o 20 000 eur.

Môže aj sám, keďže je majiteľom domu on a nadobudol ho pred svadbou?

Má opäť aj ručiteľa, zarába 1 000 eur a viac v čistom.

Je výhodnejšie refinancovať, alebo zobrať spotrebný úver?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri dnešných úrokových sadzbách na hypotékach je spravidla výhodnejšia hypotéka, než spotrebný úver. Pre lepšie zhodnotenie by však bolo dobré poznať konkrétnu ponuku - aj toho spotrebného úveru a aj tej parametre starej hypotéky.

Ak Vám ide o čo najmenšiu splátku, tak môže byť najvýhodnejšie všetko zrefinancovať do jedného nového hypotekárneho úveru.

V prípade, ak by ste sa chceli zamerať na čo najmenšie preplatenie a splátka by nehrala úlohu, môže byť výhodná aj kombinácia - dosplácať starý úver ako je (keďže už väčšina úrokov bola banke splatená a dnes v splátke dosplácavate primárne najviac istinu) + zobrať ďalšiu novú hypotéku na tých 20000 EUR.

V prípade hypotéky je potrebné, aby ste ako jeho manželka v úvere figurovali. Prípadne, ak naopak nechcete v úvere z nejakého dôvodu byť, treba si urobiť u notára zúženie bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Záložcom by bol v záložnej zmluve v každom prípade sám, keďže nie ste spolumajiteľkou nehnuteľnosti.

Pre konkrétne prepočty by som potreboval viac informácií o príjmoch, deťoch, splátkach a preferovanej splatnosti novej hypotéky... vrátane aj toho ručiteľa.

Pekný deň.

Michal Ducký

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk