Kam investovať na 5 rokov?

Zodpovedané
9. máj 2024

Dobrý deň,

mám čerstvých 26, trhy pomaly stúpajú a ja som sa konečne odhodlala investovať časť finančných prostriedkov, ktoré mám na vkladnej knižke plus nejakú čiastku každý mesiac. Na vkladnej knižke mám 12 000 EUR a rozmýšľam, že investujem 7 000 EUR. Zvyšok by som si nechala ako rezervu na účte. Čistý príjem mám 1200 EUR mesačne. Bývam ešte u rodičov, náklady mám ak nerátam dovolenky, v priemere 300 EUR za mesiac.

Kam a koľko mesačne by bolo najlepšie investovať, ak chcem rozumne vyvážiť pomer výnos/riziko s tým, že som vo veku, kedy si hľadám partnera a cca o 5 rokov by som sa chcela od rodičov odsťahovať a zobrať si hypotéku?

Rozmýšľam aj nad možnosťou investovať väčšiu časť na 5 rokov a menšiu dlhodobejšie, napr. na 10.

Ďakujem

Dobrý deň,

takýto "money management" ja najlepšie konzultovať osobne/online, pretože to treba dobre naplánovať + porovnať všetky možnosti.

Vo všeobecnosti by som si to na Vašom mieste nastavil tak, že by som si na bežnom účte nechal 2 mesačné príjmy (v prípade okamžitých výdavkov).

3 - 6 mesačných príjmov + peniaze potrebné na dofinancovanie hypotéky by som investoval krátkodobo (napríklad tých 5 rokov) a tieto peniaze by som chcel hlavne ochrániť pred infláciou (3/4% zhodnotenie a minimálne riziko). Vypočítal by som, koľko by ste o 5 rokov potrebovali dofinancovať a podľa toho by som si nastavil jednorazovú a mesačnú investíciu tak, aby mi to presne vyšlo.

No a všetky ostatné peniaze by som investoval dlhodobo s úrokom 8/9/10% ročne na tieto účely: Do budúcna pre deti na štart do života, na predčasný odchod do dôchodku, na kúpu rekreačnej nehnuteľnosti, na predčasné splatenie hypotéky a podobne. Vybral by som si účely, ktoré sú pre mňa dôležité a podľa toho zvyšné peniaze mesačne rozdelil tak, aby som si všetky investičné ciele naplnil.

Ale vravím, určite by bolo lepšie si to prejsť individuálne, aby som Vám vedel poradiť a vypočítať, že presne aké čiastky by som kde investoval, do akých investičných nástrojov a v ktorej inšitiúcii (pri minimalizovanie rizika, poplatkov a maximalizovanie čistého výnosu).

Vo všeobecnosti, ak chcete získať vy alebo iní čitatelia tohto príspevku konkrétne odporúčania, ako mať správne nastavené všetky oblasti osobných financií, pokojne si so mnou dohodnite nezáväznú konzultáciu na 30 minút: https://calendly.com/vojcik-konzultacia/30min.

Ušetríte tak na skrytých poplatkoch, zbavíte sa zbytočných pripoistení, budete si platiť len za to čo reálne potrebujete, aktualizujete si dôchodkové piliere, oslobodíte si sporenia a investície od dane a vysokých poplatkov, ušetríte na vysokých úrokoch, maximalizujete si zhodnotenie pri investovaní, alebo si ochránite peniaze pred infláciou.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk