Kde je pre nás najvýhodnejšie žiadať o hypotéku?

Zodpovedané
28. apr 2023

Dobrý deň,

chcela by som Vás porosiť o informáciu k hypotékam. Radi by sme si s manželom kúpili dom alebo väčší byt.

Manžel bude mať tento rok 34 a ja 33. Máme dve deti: 1 a 6 rokov. Manželov čistý priemerný mesačný príjem bez daň. bonusov je za posledných 6 mesiacov je 1225,01 eur, za 12 mesiacov - 1241,48 eur. Zmluvu má na dobu neurčitú.

Ja som aktuálne na rodičovskej dovolenke, teda môj príjem je 412,60 eur. Inak mám tiež zmluvu na dobu neurčitú v práci. Splácame mesačne úver v PSS v sume 282,43 eur. Konečný zostatok k 31.12.2022 vychádzal 12445,13 eur.

Kde by bolo pre nás najvýhodnejšie žiadať o hypotéku?

Aká by mohla byť jej maximálna výška?

Je výhodnejšie najskôr splatiť úver v PSS zo svojich zdrojov a až potom žiadať o hypotéku, alebo ho refinancovať až pri hypotéke?

Je výhodnejšie brat si hypotéku na nešpecifickú nehnuteľnosť?

Ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka jednotlivých bánk, tak nižšie Vám rozpíšem, ktoré priemerujú za aký počet mesiacov:

SLSP a Tatra banka -> 12 mesiacov.
Zvyšné -> 6 mesiacov - pričom Prima banka berie nižší príjem ak nemá manžel každý mesiac príjem v rovnakej výške. ČSOB ten priemer uvedený na žiadosti ešte dodatočne kontroluje dopytom cez sociálku za posledné mesiace ->. Ak napríklad boli posledné príjmy 1100, 1100, 1100, 1400, 1400, 1400 a vy dáte priemer z toho, čo je 1250 eur mesačne, tak Vám to ČSOB a koniec koncov aj Prima banka poníži.

Maximálna výška hypotéky by závisela od výšky úrokovej sadzby. Ak by bola sadzba napríklad 4% ročne, mohli by ste si požičať okolo 105 000 eur. Ak by bola sadzba 4,5%, mohli by ste si požičať necelých 100 000 eur. Dajme tomu, že by ste sa pohybovali okolo tých 100 000 eur. To už však rátam s tým, že nemáte úver v PSS. V opačnom prípade by ste si mohli požičať okolo 55 000 eur. Tento úver si viete buď refinancovať a znížiť jeho splátku alebo ho vyplatiť z vlastných zdrojov a zbaviť sa ho úplne.

Hypotéku na nešpecifikovanú nehnuteľnosť viete riešiť v Unicredit banke a ČSOB banke. Sú aj tomu podobné alternatívy ale nefungujú úplne na tomto istom princípe čo teraz popíšem). Dostanete 6 mesiacov (ČSOB za 250 eur), 8 mesiacov (ČSOB za 430 eur) alebo 12 mesiacov (Unicredit za 0,9% z výšky hypotéky alebo 0 eur pri dojednaní poistenia úveru) na nájdenie a špecifikáciu nehnuteľnosti. Najprv si len na základe Vášho príjmu schválite limit na hypotéku a potom máte termín, dokedy si musíte nájsť nehnuteľnosť. Za mňa je to super možnosť a určite by som ju využil.

Osobne by som si odporúčal urobiť ponuky z každej banky. Totiž v jednej Vám vyjde najvyšší limit, ale nedá sa riešiť napríklad hypotéka na nešpecifikovanú nehnuteľnosť. V inej sa to dá riešiť, ale sú tam iné nevýhody. Niekde je najnižšia sadzba, ale nedá sa v priebehu platenia hypotéky v danej banke znížiť. Každá banka má svoje výhody a nevýhody. Preto je najlepšie urobiť na mieru prepočty a vybrať si tú ponuku, ktorá vám vyhovuje najviac.

Ak by ste chceli takéto porovnanie vypracovať, pokojne mi napíšte na mail, opýtam si od Vás zvyšné potrebné údaje na prepočet a pripravím Vám to.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk