Mali by sme si predĺžiť dobu fixácie hypotéky?

Zodpovedané
1. jún 2022

Dobrý deň,

máme hypotéku na bývanie s fixáciou na 3 roky.

Mali by sme si fixáciu predĺžiť?

Ak áno, tak na koľko odporúčate?

10 rokov sa nám zdá už veľa, rozmýšľali sme nad 5 rokmi.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

odpoveď na túto otázku je veľmi individuálna. Pokúsim sa Vám ju zhrnúť v možnostiach, aby ste si to vedeli lepšie predstaviť.

Ak vám fixácia končí o 3 roky a momentálne máte hypotéku napríklad s úrokom 1%, tak predĺžiť si fixáciu na 5 rokov (teda o 2 roky) sa vám neoplatí. Všetky banky na trhu aktuálne ponúkajú fixáciu na 5 rokov s úrokom 2% alebo vyšším, čo by vám pri väčšej hypotéke vedelo výrazne zvýšiť mesačnú splátku a celkovo by ste na úrokoch preplatili oveľa viac.

Jedine Prima banka momentálne ponúka na 5 rokov fixáciu 1,4%, no ak máte hypotéku v tejto banke, fixáciu si predĺžiť neviete pretože Prima nemá retenčné oddelenie a nevie vám podmienky hypotéky prehodnotiť. Jedine, ak by ste si hypotéku do tejto banky refinancovali.

Ak vám končí fixácia o 3 roky a momentálne máte hypotéku s úrokom okolo 1,8%, môže sa vám oplatiť zmeniť si fixáciu na dlhšie obdobie. A to preto, lebo ten úrok sa vám nemusí vo vašej banke výrazne zmeniť. V prípade, že o 3 roky by boli sadzby 3, 4 alebo 5%-né, celkovo by ste na tom takto vedeli ušetriť.

Či si zvoliť 5 alebo 10 ročnú fixáciu, to všetko podľa mňa záleží od banky. Napríklad Slovenská sporiteľňa má 5%-nú sadzbu od 2,09% a 10 ročnú od 2,69%, čo je pomerne veľký rozdiel. Na druhú stranu Unicredit má na 5 aj na 10 rokov rovnakú sadzbu (od 2,49%).

Zároveň je ale veľmi ťažké predpovedať ako budú sadzby vyzerať o 3 roky. Môžu byť výrazne horšie ako dnes, napríklad 6%-né, ale môže sa ich hladina dovtedy aj ustáliť a vrátia sa napríklad na 1,5%. Preto je ťažké presne určiť, čo sa vám jednoznačne oplatí.

Osobne by som sa riadil ale podľa toho, aký máte teraz úrok a na koľko by sa vám v prípade prehodnotenia fixácie zvýšil. Ak je to malý rozdiel - niekoľko desiatok percent, išiel by som do toho. Ak je to výrazný rozdiel, napríklad 1%,, nechal by som si aktuálne podmienky.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk