Máme nárok aj na štátnu kompenzačnú pomoc na zvýšené úroky?

Zodpovedané
13. jan 2024

Dobrý deň,

rada by som sa informovala ohľadom pomoci s vysokými úrokami. 3.12.2019 sme brali 133 000 EUR hypo od OTP banky s úrokom 1,29% na 3-ročnú fixáciu. Splátka 435,97 EUR.

20.5.2020 sme požiadali o 9-mesačný odklad splátok z dôvodu korony. Ten nám schválili. 1.10.2021 OTP banka na Slovensku skončila a nás prebrala ČSOB banka s tým, že na našej zmluve sa nič nezmenilo.

3.12.2022 nám skončila fixácia a dostali sme úrok 2,05% na ďalšie 3 roky. Splátka vybehla na 494,04 EUR. Teraz máme posledný rok nárok na daňový bonus na zaplatené úroky.

Máme zároveň nárok aj na štátnu kompenzačnú pomoc na zvýšené úroky?

Má zmysel podávať teraz žiadosť, ak nám v decembri 2025 končí ďalšia fixácia a úroky pôjdu ešte vyššie ako máme teraz?

Bude možné podávať žiadosť na prehodnotenie výšky pomoci, ak je štátna pomoc je momentálne nastavená do r. 2027?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, ak ste hypotéku nerefinancovali, v nehnuteľnosti bývate, máte príjem do približne 2080 EUR v hrubom na jedného žiadateľa a splátka sa Vám zvýšila, máte nárok na hypotekárnu pomoc od štátu.

Určite by som si ju odporúčal uplatniť aj teraz, pretože ak to bude v roku 2025 stále aktuálne, tak by ste si o to mali vedieť požiadať znova po ďalšom zvýšení úrokovej sadzby. Uvidíme, aké budú však podmienky na budúci rok.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk