Máme nárok na daň zo zaplatených úrokov z hypotéky?

Zodpovedané
19. jan 2024

Dobrý deň,

tento rok sa nám navýšil úrok v banke z 1 % na 4,2% (suma navýšená o 140 EUR, od 09/2023, hypotéku máme od 09/2019). Z banky nám poslali papier daň zo zaplatených úrokov z hypotéky je to okolo 930 EUR.

Daň zo zaplatených úrokov sme si uplatnili druhý rok po sebe. Mysleli sme si, že už nespĺňame požiadavky, čo sa týka veku. Minulý rok bola požiadavka len do 35 rokov.

Teraz má manžel 36 a pracuje. Ja mám 32, som na RD, žiaden iný príjem nemám.

Čo si môžeme zdaniť v DP?

Tú daň z úrokov alebo navýšenie hypotéky 75% od 09/2023?

Načo máme nárok a čo by bolo pre nás výhodnejšie?

Ďakujem

Dobrý deň,

stačí, ak máte na začiatku brania úveru obaja do 35 rokov, čiže môžete si to uplatniť aj tento rok. Zároveň by ste mali mať nárok aj na štátnu pomoc po navýšení úrokovej sadzby, ak ste hypotéku nikdy nerefinancovali, jej účelom bola kúpa alebo výstavba a aktuálne v nehnuteľnosti aj bývate + máte dokopy do 4172 EUR v hrubom mesačne.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk