Máme šancu dostať lepší úrok ako manželia?

Zodpovedané
4. apr 2023

Dobrý deň,

mám 28 rokov, snúbenica má 29. Zarábam cca 1 600 eur v čistom (priemer za rok/12) a snúbenica okolo 1 100 eur v čistom.

Už mám spotrebný úver, splátka 124 eur (s poistením) mesačne. Ostáva mi splatiť ešte 3 800 eur.

Žiadne ďalšie záväzky. Teda ešte kreditná karta, ale tú nevyužívam často. A ak používam, tak splatím vždy všetko riadne.

Aká je maximálna výška hypotéky, ktorú by sme vedeli dostať?

Dostane človek v banke lepší úrok, ak sú dvaja manželia?

Resp. je to rovnaké ako pri situácii - dlžník + spoludlžník?

O koľko by sme dostali nižšiu hypo kvôli spotrebnému úveru?

Je lepšie sa ho zbaviť a navýšiť si max. limit v tomto prípade, alebo je to zanedbateľná čiastka?

Máme aj vlastné finančné prostriedky.

Pozerá banka inak na klienta, ak má v nej založených kopec služieb?

Dokážem takto získať lepší úrok a lepšie podmienky?

V banke mám účet, sporenie do ETF a fondov, kreditku, životné poistenie mňa aj snúbenice, poistenie osobných vecí, 2 pilier, spotrebný úver.

Ďakujem

Dobrý deň,

pri príjme dokopy 2 700 eur mesačne v čistom (ak nemáte žiadne deti) máte úverový limit 215 až 240 000 eur na hypotéku. Pokiaľ do výpočtu rátam aj spotrebný úver, teda ho pred riešením hypotéky nevyplatíte a ani ho nebudete refinancovať, tak budete mať limit v rozmedzí 195 až 220 000 eur na hypotéku. Tieto rozmedzia záležia od úrokovej sadzby, ktorú by ste dostali, avšak rátal by som s nižšou výškou v danom rozmedzí.

Ak by ste už boli manželia, tak lepší úrok bohužiaľ nedostanete.

Ak ešte nemáte vybranú nehnuteľnosť a plánujete riešiť hypotéku v priebehu najbližších 12-tich mesiacoch, dobrou možnosťou by bolo pre Vás riešenie hypotéky na nešpecifikovanú nehnuteľnosť. Tým si viete schváliť aktuálne hypotekárne podmienky a nehnuteľnosť by ste zdokladovali až neskôr (do tých 12. mesiacov). Vedia to však poskytnúť len 3 banky na trhu, z toho u dvoch je to relevantné riešiť.

To, že využívate v banke iné produkty je pomerne irelevantné. Nedostanete vďaka tomu lepší úrok. Jedine Vám to pomôže získať bežný účet so zľavou/zadarmo a v niektorých prípadoch budete mať nižší poplatok za poskytnutie hypotéky.

Pokiaľ by ste potrebovali zodpovedať dodatočné otázky alebo si chceli porovnať, aké máte presne možnosti v jedntlivých bankách, tak mi pokojne napíšte na mail a poradím Vám.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk