Na základe čoho banka určí maximálnu výšku hypotéky?

Zodpovedané
23. mar 2023

Dobrý deň,

s manželom by sme chceli od svokra kúpiť dom. Máme dohodnutú určitú sumu, za ktorú nám ho predá. Chceli by sme kúpu domu financovať hypotékou, ktorú budeme žiadať od banky alebo PSS. Neviem, podľa čoho banka určuje maximálnu výšku hypotéky. Viem ako to funguje pri bežnej kúpe nehnuteľnosti.

Hodnota domu určená znaleckým posudkom je 120 000 eur, ale máme dohodnutú sumu, že ho kúpime za 40 000 eur.

Na základe čoho banka určí maximálnu výšku hypotéky?

Môžeme získať hypotéku v sume 40 000 eur?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ide o predaj medzi spriaznenými osobami, banka Vám vie dať aj plnú výšku kúpnej ceny a bude vychádzať z hodnoty znaleckého posudku. Túto možnosť som ešte neriešil zvlášť v každej banke, takže Vám neviem na 100% povedať priechodnosť zo skúseností. Malo by sa to však dať takto spraviť v každej banke.

Potom samozrejme záleží aj od zvyšných faktorov, nie len príjmových ale aj čo sa týka nehnuteľnosti. Môže sa stať, že banka bude mať problém zobrať nehnuteľnosť do zábezpeky, čo sa nedeje vo veľa prípadoch. Pri domoch je to častejšie kvôli faktoru aj prístupovej komunikácie k nehnuteľnosti. Toto by som ešte určite skontroloval.

Čo sa týka Vašej otázky tak áno, malo by sa to dať v každej banke bez problémov.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk