Predaj bytu a prerábanie domu. Ako postupovať?

Zodpovedané
10. júl 2023

Dobrý deň,

cca 5 rokov máme byt na hypotéku a cca 2 roky je tomu, čo sme si ju dali navýšiť a kúpili dom, ktorý sme začali prerábať. Finančne nám to nevychádza, tak s tým domom stojíme. Potrebujeme peniaze. Byt by sme aj predali, ale nevieme či nám zostanú nejaké peniaze z predaja. Kúpili sme ho za 70 000 eur a bol prerábaný. Predali by sme ho za 90 000 eur.

Ostane nám ten rozdiel, alebo si ho banka tiež vezme na splatenie hypotéky?

Existuje možnosť, že by nám zostala celá suma z predaja bytu a využili by sme ju na rekonštrukciu domu?

Ako máme postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

ono to funguje tak, že keď predávate nehnuteľnosť, ktorá je založená v prospech banky a je na nej hypotekárny zostatok, tak z predaja sa musí hypotéka vyplatiť. Noví kupujúci nemôžu kupovať byt, ktorý má aktuálne ťarchu banky (a ani by nechceli).

Ak je napríklad výška hypotéky 80 000 eur, predali by ste byt napríklad za 100 000 eur, tak 20 000 eur by Vám ostalo na rekonštrukciu. Pokiaľ by prešlo 5 rokov od nadobudnutia nehnuteľnosti, lebo inak musíte platiť ešte daň zo zisku pri predaji bytu.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk