Čo spôsobuje predčasné zretie placenty?

Zodpovedané
14. mar 2023

Dobrý deň,

momentálne som v 30. týždni. Doktor mi povedal, že možno budem rodiť skôr kvôli predčasne zrejúcej placente (toto bude môj štvrtý pôrod). V tom prekvapení som sa na nič bližšie neopýtala. Kontrolu mi dal až o mesiac, no teraz ma to dosť znepokojuje.

Čo mohlo spôsobiť predčasné zretie placenty?

Môže to súvisieť s prekonaným Covidom-19 v tehotenstve?

Aké riziká to nesie okrem skoršieho pôrodu?

Môže byť dieťa kvôli tomu podvýživené?

Doktor vidí podľa váhy, či je dieťa stále dostatočne v daný týždeň vyživované placentou?

Bábätko by malo mať teraz vraj okolo 1,5 kg.

Treba mať čo najviac kľudový režim alebo pokiaľ nie sú citeľne problémy je možné fungovať ako predtým?

Ak by bola placenta naozaj v zlom stave, dal by mi doktor poradňu skôr?

Trochu ma ukľudňuje to, že ak by som sa konkrétne na placentu na záver nespýtala, ani by mi to nespomenul.

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, jedným z dôvodov, kedy by sme mohli pozorovať znaky predčasného zrenia placenty je prekonaná infekcia Covid-19.

Prakticky s tým nič neviete urobiť. Žiaden kľudový režim nepotrebujete, pretože tým nič neovplyvníte. V okolí blížiaceho sa termínu budete častejšie sledovaná - prietoky event. CTG záznamy (podľa doporučenia Vášho gynekológa).

Pokiaľ by sa čokoľvek nepozdávalo, pôrod sa ukončí skôr ako v termíne. Skôr si však myslím (aj keď som nález nevidela), že pekne vydržíte do termínu.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník