Mám nepravidlený menzes a nedarí sa nám splodiť dieťa. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
26. jan 2022

Dobrý deň,

s priateľom sa rok snažíme o bábätko a zatiaľ sa nám nedarí. Spermiogram má priateľ v poriadku. Čo sa týka mňa, tam je to komplikovanejšie. Mám problém s meškajúcou a hlavne nepravidelnou menštruáciou. Nemám ju niekedy aj dva mesiace. Lekár mi predpísal Duphaston. Cyklus sa však niekedy nedostaví, tak idem aj na injekciu.

Mám vraj sekundárnu amenoreu. Zvyčajne som mávala od mladosti menštruáciu celkom pravidelnú cca 3 - 4 dni trvajúcu. Za posledné 3 roky býbala menštruácia dosť silná. Trvala aj mesiac a zastavili ju až tabletky od lekára.

Teraz som prvýkrát užívala Clostilbegyt od 3. do 7. dňa. Vo štvrtok ma čaká kontrola. Rozmýšľam nad CAR. Lekár ma stále ubezpečuje, že to príde, ale neviem, či pre to robíme všetko potrebné. Mám 35 rokov, som rozvedená, nemám deti s ex, nedarilo sa. A s terajším priateľom by sme veľmi chceli.

Mám myóm na vonkajšej stene maternice už asi 3 - 4 roky. Lekár ho pravidelne kontroluje, ale vraj by nemal mať dosah na tehotenstvo. Nechce ho odstraňovať, keďže som ešte nerodila. A trápia ma aj časté cysty na vaječníkoch. Cysty nechcú samé prasknúť, tak chodím na injekcie.

Čo mi odoporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

počkajte na kontrolu. Skontroluje sa efekt Clostilbegytu. Ak sa nájdu dominantné folikuly, pichne sa injekcia na vyvolanie ovulácie a Vašou úlohou sa bude nasledujúce 2-3 dni maximálne posnažiť. Následne by bolo vhodné nasadiť progesterón. Volila by som ho však vaginálnou cestou.

Clostilbegyt môžete užívať 3 mesiace. Následne je ešte možné navýšiť jeho dávky v ďalšom cykle. Ak sa efekt nedostaví, je na mieste návšteva CAR aj vzhľadom na vek.

Držím palce!

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník