Spôsobuje umývanie okien tehotnou ženou omotanie pupočnej šnúry?

Zodpovedané
28. mar 2022

Dobrý deň,

som v 26. týždni tehotenstva a zvažujem, že umyjem okná.

Je pravda, že tehotná nesmie umývať okná, lebo to môže spôsobiť omotanie pupočnej šnúry okolo krku bábätka?

Ďakujem

Dobrý deň,

keď sa má obmotať pupočná šnúra okolo krku či inej časti plodu, tak sa to kľudne stane aj v pokoji. Dieťatko sa v brušku prirodzene hýbe, a preto sa stáva, že pri pôrode pozorujeme pomerne často pupočník okolo krku (upozorňujem, že bez akýchkoľvek negatívnych dôsledkov).

Kľudne ich pomaly, ale opatrne umyte. Teda ak nie ste riziková tehotná s diagnózou hroziaci predčasný pôrod.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník