Stačí kontrola o rok, ak mám myóm v maternici?

Zodpovedané
30. sep 2021

Dobrý deň,

pri prehliadke mi zistili 5 mm myóm v maternici. Pani doktorka mi povedala, že ho budú sledovať a na kontrolu mám prísť o rok. Zdá sa mi to dosť neskoro prísť až o rok na kontrolu. Mám 33 rokov a 3 deti.

Aké sú riziká v prípade, že bude rásť a nachádza sa v maternici?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie som si istá, či ste napísali správne veľkosť myómu, pretože 5 mm je skutočne málo a teda kontrola Vám určite stačí až o rok.

V liečbe myómov aktuálne neexistuje efektívna medikamentózna terapia. Je možné predpísať pre spomalenie rastu hormonálnu antikoncepciu, gestagény, či vnútromaternicové hormonálne teliesko.

Pokiaľ by bol veľký napríklad 5 cm, tak by som povedala, že by bola vhodná kontrola za pol roka a to v prípade, že nespôsobuje ťažkosti. Pokiaľ by spôsoboval zdravotné ťažkosti, alebo by rýchlo rástol, zvážila by sa operačná liečba.

Neobávajte sa, vo väčšine prípadov ide o benígnu diagnózu a postačí sledovať progresiu rastu. Veľa záleží aj od jeho lokalizácie v maternici - teda či rastie v stene maternice, smerom do dutiny alebo sa tlačí von na povrch maternice.

Ťažkosti s cyklom /silné, dlhotrvajúce krvácanie/ spôsobujú tie, čo sa tlačia smerom do dutiny maternice. Ostatné postačí sledovať a ich odstránenie je potrebné iba v prípade, že nadmerne rastú a spôsobujú subjektívne ťažkosti spojené s útlakom okolitých orgánov.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník