Ako ukončím dojčenie 14 mesačnej dcérky?

Zodpovedané
13. nov 2020

Dobrý deň,

mám 14 mesačnú dcérku, no potrebujem ju odstaviť. Som tehotná a veľmi ma bolia bradavky. Aj lekár odporúča ukončiť dojčenie kvôli riziku predčasného pôrodu (keďže mám za sebou jeden).

Cez deň sa dcérka dojčí už len na obed pred spaním. No ale v noci by sa dojčila skoro celú. Manžel ju občas zoberie a ponosí na rukách Keď ju zoberiem ja, tak sa tlačí k prsníku. Cítim, že už mám pokles mlieka.

Čo mi odporúčate?

Ako ukončím dojčenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

odstavenie býva často stresujúce obdobie. Všeobecne odporúčam postupné obmedzovanie dojčenia, dojčenie na dohodu a tzv. samoodstavenie.

Ak je však odstavenie indikované zo zdravotných dôvodov, tak som za rýchle a dôrazné odstavenie. Bude asi sprevádzané protestmi, plačom, stresom, ale ten nebude trvať dlho.

Proste bábätku povedzte jasné nie, mliečko už nie je. A nedajte. Maznajte, túľte sa, veľa zapojte manžela, aby ste dieťatko neľaklo.

A vydržte. Ide o pár dní, možno ani to nie. Buďte láskaví, veselí - všetko je ako vždy, len dojčenie už nebude. Inak je všetko po starom.

Najťažšie bude iste uspávanie a noc. Tam sa veľmi prihováram za pomoc manžela.

Držím palce, nech všetko prebehne čo najlepšie.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová