Ako znížiť intenzitu dojčenia 5-týždňovej dcérky?

Zodpovedané
18. aug 2022

Dobrý deň,

moja 5-týždňová dcérka sa chce dojčiť skoro každú 1,5 hodinu. Niekedy je na prsníku aj 40 minút a prsník jej neviem vytiahnuť z ústočiek. Keď ho vytiahnem, tak začne plakať. Už mám veľmi citlivé bradavky.

Skoro po každom papaní grcká, teda okrem noci. Vtedy si cucne možno 15 minút a spinká.

Môže zvracať z prejedenia?

Mám natiahnuť interval medzi jedením?

Ďakujem

Dobrý deň,

5-týždňové bábätko by malo byť dojčené na požiadanie. Pri dojčení odporúčam niekoľkokrát vystriedať prsia a to vždy, keď bábätko už intenzívne nesaje, ale dojčenie ako keby klame. Bradavku vyberte tak, že medzi ďasienka vsuňte malíček. Plač je normálny, beriete bábätku niečo, čo miluje. Dáva to teda najavo. Bradavky ošetrujte Purelanom, kokosovým alebo mandľovým olejom. Dobré sú strieborné klobúčiky či gélové náplasti.

Zvracanie - teda grckanie je bežné. Svedčí o tom, že bruško je plné. Cca do 3. mesiaca záklopka pažeráka nedolieha, preto bábätká grckajú. Prejedať sa dojčené dieťa veľmi nemôže. Pije vtedy, keď má potrebu. Dojčenie je pre neho úplne zásadná činnosť.

Obmedzovať dojčenie v tomto veku rozhodne neodporúčam.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová