Aké červené fľaky má moja 5 mesačná dcérka na telíčku?

Zodpovedané
6. jún 2021

Dobrý deň,

mojej plne dojčenej 5 mesačnej dcérke sa urobili červené fľaky na telíčku.

Prvýkrát sa jej to objavilo na vnútornej strane lakťa, avšak po natieraní Holtovým krémom sa to začalo hojiť. Druhý fľak sa jej neskôr spravil na hrudi. Fľaky sú jemne červené a povedala by som, že také suchšie. Nesvrbí ju to a ani nebolí.

Začala som jej dávať prvý príkrm - mrkvu, ale fľaky mala už pred zavedením príkrmu.

Môže to byť reakcia na niektorú zložku v mojej potrave?

Ako by som jej to mohla ošetriť?

Môže to byť atopický ekzém aj napriek tomu, že prvý fľak na vnútornej strane lakťa jej už takmer nevidno po natieraní Holtovým krémom?

Pravdepodobne jej začínajú rásť aj zúbky, potvrdil mi to aj náš pediater.

Môže to mať súvislosť?

Ďakujem

Dobrý deň,

reakcia na Vašu potravu nie.

Môže ísť o atopický ekzém. Vhodná je návšteva kožného lekára. Sama môžete kúpiť kozmetiku Bioderma Atoderm alebo LA Roche Possay Lipikar a natierať kožu každý večer hneď po kúpeli na vlhkú kožu s tým. Pozor na spotenie najmä v tomto teplom počasí! A kúpanie nie v príliš teplej vode. Radšej kratšie.

A naozaj pri prikrmovaní dodržiavať pravidlo 1 ku 3 (1 potravina 3 po sebe idúce dni), aby ste vedeli pripadne zareagovať na reakciu na koži.

A kúpte probiotiká Probiofix IMUN a dávajte dlhodobo.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas