Ako postupovať, keď 8 mesačný syn neštvornožkuje a ani nesedí?

Zodpovedané
13. aug 2021

Dobrý deň,

môj 8 mesačný syn neštvornožkuje a ani nesedí. Začal sa plaziť, dá sa na štyri, ale hneď sa "rozčapí". Keď ho skúsim posadiť, neudrží sa, a preto to nerobím.

Najradšej sa točí okolo svojej osi a pretáča sa z bruška na chrbát a späť.

Je to ok, alebo to už treba riešiť?

Dokedy by to mal zvládnuť?

Poradňu máme až o necelý mesiac, preto ma zaujíma aj Váš názor.

Ďakujem

Dobrý deň,

pohyb okolo svojej osi (pivotovanie) je veľmi dôležitý, je veľmi dobré, že ho robí. Plazenie nie je ideálny pohybový vzorec, ak trvá viac ako 3 týždne a nezačína štvornožkovať, je vhodná konzultácia u detského fyzio.

Štvornožkovanie majú detičky zvládnuť do 9. mesiaca. Ale ak plazí dlhšie ako tie 3 týždne je dobrá konzultácia, lebo mu stačí iba ľahko dopomôcť a na 4 sa vyhupne (nechávajte ho zatiaľ na hološa, aby sa mu na podlahe nešmýkalo).

Zároveň, aj kvôli tomu, že samostatne po 8. mesiaci nesedí je vhodná konzultácia.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas