Ako správne odplienkovať 27-mesačné dieťa?

Zodpovedané
24. jún 2022

Dobrý deň,

dcérka má 27 mesiacov a začala som naše prvé odplienkovanie. O nočníku sme veľa rozprávali, ale nechcela naň ísť. Pred 3 dňami som jej ráno už nedala plienku, celý deň boli nehody, pocikala 8 legín. Vysvetlili sme s,i že nevadí a nabudúce skúsime povedať a sadkať na nočník.

Druhý deň - včera bol úplne bez nehody. Ukázala mi a povedala "cííí" tak šup rýchlo na wc na redukciu alebo na nočník. S kľudom si sadla, ale išla iba kvapka moču. A tak bolo včera celý deň, nevyciká sa, ale zadržiava (teda možno do wc sa vycikala ale nebolo počuť) na obedným spánok plienka suchá. Do nočníka sa nie a nie vycikať. Len cvrk a nič. O šiestej som ju okúpala a dala plienku. Do hodiny pocikaná, tak sme pred spinkaním prevalili.

Dnes je tretí deň. Od rána zase bez nehody, ale opäť iba cvrk kvapka moču a už sa začínam báť či to nezadrzžiava. Správa sa normálne. Na obedný spánok dnes plienku pocikala, pije dosť.

Mám nasadiť plienky naspäť, alebo môžem pokračovať?

Mám niečo zmeniť?

Ako jej vysvetliť, že sa má veľa cikať do nočníka a nie len cvrknúť a držať to?

Kakať tiež ešte nekakala.

Ďakujem

Dobrý deň,

evidentne zadržiava minimálne stolicu. Čo sa týka cikania, zvýšte príjem tekutín, nezdá sa mi, že by celý deň zadržiavala cikanie a vycikala sa až v noci, ak by mala dostatočný príjem tekutín.

A čo sa týka nočníka - netlačiť na to, vysvetliť, možno vynechať nočník a riešiť iba záchod, nech vidí Vás, partnera. Kúpte knižky o cikaní, čítajte si o tom. Na prechádzke komentujte, že ciká havo,ideálne sa stretnúť s kamoškou, ktorej deti sa pýtajú na nočník a dcérka ich bude chcieť napodobňovať.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas