Bolesť nôh pod kolenami u 10 ročného syna. Ide o rastové bolesti?

Zodpovedané
14. okt 2020

Dobrý deň.

10 ročný syn sa už druhý týždeň sťažuje na bolesť nôh pod kolenami.

Môže to byť z toho, že dieťa rastie?

Naša doktorka naordinovala synovi lieky od bolesti Nalgesin.

Ďakujem

Dobrý deň,

áno môže ísť o rastové bolesti.

Rastové bolesti sú bolesti, ktoré najčastejšie postihujú dolné končatiny, výskyt medzi deťmi je až do 20% vo veku 3 – 14 rokov.

Najčastejšie sa objavujú večer, v noci, dokonca niekedy sú príčinou budenia sa zo spánku. Pomerne častý je súvis s námahou a športovou aktivitou.

Postihnuté sú stehienka, predkolenia, päty. Prognóza je dobrá, bolesti sa postupne zmierňujú a nakoniec z nich deti „vyrastú“. Pri nejasnostiach sa typicky robí krvné vyšetrenie evidentne rtg vyšetrenie, ktoré sú pri tomto type bolestí negatívne.

Dôležitá je trpezlivosť rodiny a detí. Na zmiernenie bolesti sú vhodné masáže, ktoré dieťa upokoja a pomáhajú, v krajných prípadoch je možné podávať nesteroidné antiflogistiká (Paracetamol, Ibuprofen, evidentne aj Nalgesin, ktorý Vám naordinovala pani doktorka) - niekedy stačí večerná dávka.

Bolesti nôh však môžu byť spôsobené aj inou príčinou. Taká najobávanejšie je onkologické ochorenie, preto, ak má lekár nejasnosti si spraví aspoň odber krvného obrazu.

V prípade, že klinicky ide o rastové bolesti žiadne ďalšie vyšetrenia nie sú potrebné.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas