Čím môžem nahrádzať mliečne výrobky v príkrmoch?

Zodpovedané
11. jan 2023

Dobrý deň,

dcérke sme pri zavádzaní príkrmov zistili reakciu na jogurt, mozzarellu, na mliečne kaše. Okamžite sa jej spravili červené fľaky po tvári a krku. Pediater nám odporučil mliečne výrobky nedávať do roka. Následne po roku máme vyskúšať. Ak bude reakcia rovnaká, pôjdeme na gastro. Skúsila som bezlaktózové výrobky, no reakcia bola rovnaká. Červené fľaky po tvári mala skoro okamžite.

Čím môžem nahrádzať mliečne výrobky v príkrmoch?

Je takáto alergia či intolerancia trvalá?

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem či bola dcérka plne dojčená. Ak áno, vyzerá to na alergiu na BKM, ktorá síce veľmi netypicky začína v takom neskoršom veku, ale môže byť. Pokiaľ vy ako dojčiaca matka ste napr. nekonzumovali mliečne výrobky, tak by to úplne vysvetľovalo.

Čo sa týka náhrady, tak sporadicky siahnuť po rastlinných produktoch - jogurty z DM či Lidl. Ale sporadicky, pretože obsahujú veľa zbytočných prídavných látok. Kaše robte nemliečne.

Čo sa týka príjmu mliečka: Ak dojčíte, dojčite ďalej. Vyraďte však mliečne zo stravy (kúpte si vapník a dávajte si denne). Ak nedojčíte, ale dieťa má UM, tak by to bolo veľmi zvláštne takáto reakcia.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas