Je v poriadku, keď 13,5-mesačná dcéra ešte samostatne nechodí?

Zodpovedané
22. nov 2022

Dobrý deň,

mám 13,5-mesačnú dcéru, ktorá ešte stále sama nechodí. Pred mesiacom začala chodiť okolo nábytku a za ruky. Predtým sa iba stavala.

Celkovo sme s ňou museli v 8. mesiaci cvičiť, pretože mala jednu stranu tela slabšiu. V 9. - 10. mesiaci začala štvornožkovať. Nábytku sa nechce pustiť. Keď k nej natiahnem občas ruku, tak sa sem-tam osmelí. Inak sa dá na 4 a lozí. Fyzioterapeutka povedala, že ak chodí okolo nábytku, tak je to v poriadku.

Je naozaj v poriadku, že dcéra ešte samostatne nechodí?

Ďakujem

Dobrý deň,

je to úplne v poriadku. Pokojne do 15., resp. 18. mesiaca chodiť nemusí. Naozaj je dôležité, že štvornožkuje. Je to veľmi zdravý (hemisfery prepájajúci) pohyb, ktorý je to najlepšie v pohybovom vzorci, čo môže robiť.

Takže vôbec nemusíte mať obavy. Rozchodí sa vtedy, keď na to bude pripravená. Nepomáhajte jej vodením za ruky - mení sa tak os tela dieťaťa a nie je to pre vývin správne.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas