Môže byť za odmietaním tuhej stravy u batoľaťa dojčenie?

Zodpovedané
17. jan 2020

Dobrý deň,

mám 16 mesačnú dcérku,ktorá váži 9,5 kg. Od narodenia ju dojčím cez deň a v noci podľa potreby. Zo začiatku mala problém s prisatím, tak si zvykla na dojčenie na požiadanie.

Od začiatku prikrmovania bola slabý jedák. Raňajky sú nás najväčší problém. Môžem tvrdiť, že výnimočne ich zje, ak ide o jogurt s rožkom a ovocím. Pečivo s maslom či syrom a šunkou odmieta.

Snažím sa ju dojčiť až po podaní tuhej stravy, ale vystrája a odmieta jesť. Vyžaduje jedine prsník i napriek tomu, že ho má len ako cumlík.

Je to problém, že odmieta raňajky?

Môže byť tak zasýtená MM?

Doobeda tým pádom nič nepapá. Papá až polievku. Po zobudení zje druhé jedlo, jedine ak je jeho súčasťou zemiak - s mäsom a zeleninou rôzneho druhu. Ryžu, cestoviny a akúkoľvek inú prílohu či iné jedlo odmieta. Pomedzi jednotlivé jedlá jej nedávam žiadne chrumky či keksy. S ovocím a večernou kašou z kravského mlieka problém nemáme.

Je veľmi živá, chorá zatiaľ nebola. Ak išli zúbky, bolo to s jedením samozrejme horšie.

Mám uvažovať nad ukončením dojčenia a dúfať, že sa rozpapá?

Alebo mám dojčiť naďalej, nenútiť, ponúkať a veriť, že to prejde?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nie všetky deti sú ideálni jedáci. Skôr to býva výnimka, ako pravidlo. Najmä dojčené detičky často odmietajú príkrmy, nakoľko vedia, že dostanú svoj obľúbený prsník a mliečko.

Ja by som dojčenie určite nerušila. Skôr či neskôr sa dcérka rozpapá viacej. Váha na jej vek je uspokojivá (medzi 10 a 25 percentilom). Je to síce menej ako priemer, ale je to dojčené dieťa takže, ak nechudne je to všetko v poriadku.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas