Rastie z môjho ročného syna autista?

Zodpovedané
8. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom nášho ročného syna. Nezopakuje pa pá, ťap ťap, ani nič iné. Neukazuje prstom, na meno reaguje minimálne, takisto aj očný kontakt nie je dobrý. S hračkami sa moc hrať nevie, všetko zhadzuje a zametá vecami.

Zaujímajú ho dvere. Bez príčiny máva nervy, zatína pästičky. Pri prebaľovaní a prezliekaní nerváči.

Chodí po štyroch z jednej strany na druhú aj 10 minút dokola. Niekdy si sadne a náročky si búcha hlavičku o stenu.

Ide o známky autistu?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

sú to stereotypné vzory správania, ktoré môže ukazovať na určité ochorenie z PAS (porúch autistického spektra).

Bohužiaľ ročné dieťa je ešte malé na diagnostiku. Existuje dotazník od 18. mesiacov, ktorý je výpovedný, dovtedy bohužiaľ nejaký priestor na diagnostiku, pokiaľ viem, nie je.

Tu je dotazník: https://vyskum-autizmu.webnode.sk/news/skrining...

Nie som však na túto tému odborník, možno sú nejaké možnosti, kontakt na slovenské akademické centrum výskumu autizmu je tu: https://vyskum-autizmu.webnode.sk/kontakt/, za telefonickú informáciu o možnostiach nič nedáte....

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas