Ak by som po mesiaci zostala PN alebo na OČR, z akého vymeriavacieho základu mi budú vyplácané dávky?

Zodpovedané
7. mar 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať ohľadom výšky vymeriavacieho základu. Minulý rok som po štyroch rokoch ukončila pracovný pomer a hneď som začala opatrovať rodinného príslušníka cez ÚPSVaR. Momentálne uvažujem, že si začnem platiť dobrovoľné nemocenské poistenie v Sociálnej poisťovni aspoň z minima - cca 216 EUR.

Ak by som po mesiaci zostala PN alebo na OČR, z akého vymeriavacieho základu mi budú vyplácané dávky?

Bude to z vymeriavacieho základu z minulého roka z bývalého zamestnania, z minimálneho poistného odvedeného do SP, alebo sa použije pravdepodobný vymeriavací základ?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ chcete ísť na PN z DNP a dobrovoľné nemocenské poistenie bude trvať menej ako 26 týždňov, tak sa dávka vypočíta z minimálneho základu (v roku 2024 len zo sumy 652 EUR). Je potrebné mať k podaniu žiadosti o PN 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky.

S prianím pekného dňa,
Lenka