Ako postupovať, keď si chcem vyčerpať dávku v nezamestnanosti?

Zodpovedané
5. mar 2024

Dobrý deň,

dcérka má v auguste 3 roky. Ja som zatiaľ zamestnaná na dobu neurčitú, do práce sa vrátiť nechcem. Chcela by som si nájsť novú od cca októbra - novembra, keď sa dcérka adaptuje v škôlke. Chcela by som si vyčerpať dávku v nezamestnanosti, tá je tuším 6 mesiacov.

Mohla by som ukončiť prácu dohodou napr. v máji, rodičovský prehlásiť na manžela a vyčerpať si DvN s tým, že v práci si vyčerpám 1 deň dovolenky a zvyšok mi preplatia?

Súčasne manžel pracuje v Českej republike a zdravotnú poisťovňu máme prehlásenú kvôli tomu v Čechách.

Je toto problém pri uplatnení DvN a prehlásení RP na manžela?

Ďakujem

Dobrý deň,

môžete ukončiť pracovný pomer skôr, pokiaľ bude s tým zamestnávateľ súhlasiť a postupovať ako uvádzate.

O rodičovský príspevok by mal manžel požiadať v Čechách.

Ak rodič žiada o rodičovský príspevok, táto starostlivosť musí byť dieťaťu poskytovaná na Slovensku. Nárok na dávky sa však už posudzuje nielen podľa slovenskej legislatívy, ale aj podľa koordinačných predpisov a nariadení EÚ. Pri určovaní nároku na rodičovský príspevok podľa legislatívy EÚ sa posudzujú obidvaja rodičia dieťaťa. A to aj v prípade, ak nie sú manželia, spolu nežijú, prípadne má jeden z rodičov dieťa zverené do svojej starostlivosti.

Ak by bola dávka poskytovaná štátom EÚ nižšia, resp. dávka nie je, Slovensko by Vám z dôvodu bydliska rodiny poskytol vyrovnávaciu dávku vo výške rozdielu medzi dávkami poskytovanými v SK a EÚ.

https://www.upsvr.gov.sk/socialne-veci-a-rodina...

S prianím pekného dňa,
Lenka