Ako sa počíta vymeriavací základ po materskej dovolenke?

Zodpovedané
19. mar 2024

Dobrý deň,

od 9.5.2022 som bola zamestnaná na dobu neurčitú. Od začiatku marca 2023 som do polky decembra 2023 bola na materskej dovolenke, následne som čerpala dovolenku do 19.1.2024 a išla na PN nakoľko som si vytkla koleno. Od 22.1.2024 som teda na PN.

Ako sa v tomto prípade vypočítava suma PN?

Prišla mi veľmi nízka čiastka, preto neviem či došlo k chybe a ja sa môžem odvolať alebo je to tak správne.

Počíta sa vymeriavaci základ len za dané odpracované dva mesiace roku 2023, t.j. január a február?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodujúce obdobie bude rok 2023 (pracovný pomer vznikol v 2022, stále trvá a začiatok PN je v 1/2024). Z tohto rozhodujúceho obdobia sa vylúči obdobie materskej. Nemocenské poistenie sa vo Vašom prípade platilo za január, február a časť decembra - čerpali ste už dovolenku. Prvých 10 dní PN ale platil zamestnávateľ. Dávka Vám už prišla za február a tá sa Vám zdá nízka? Pozrite do rozhodnutia aký výpočet uviedli.

S prianím pekného dňa,
Lenka