Budem mať nárok na vrátenie daňového bonusu?

Zodpovedané
7. aug 2023

Dobrý deň,

tento rok som bola zamestnaná do 30.04.2023, odvtedy som PN asi do konca roka z ochrannej lehoty. Poberala som maximálny daňový vo výške 140 eur.

Budem mať nárok na vrátenie daňového bonusu?

V akej výške mi vrátia bonus za 5-12/2023?

Berie sa sa ako príjem aj PN?

Ďakujem

Dobrý deň,

aby ste si mohli uplatniť daňový bonus, potrebujete mať zdaniteľný príjem. Teda iný príjem ako PN.

Ak budete do konca roka na PN, po skončení roka môžete požiadať bývalého zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane, kde si môžete douplatniť nevyplatený daňový bonus (DB) za mesiace kedy by ste boli na PN. Žiadosť o ročné zúčtovanie sa podáva do 15. februára. Výška DB sa prepočíta podľa celoročného príjmu (1-4/2023), bude záležať koľko ste zarobili.

S prianím pekného dňa,
Lenka