Budem musieť zaplatiť daň z predaja + zdravotné poistenie, keď som priamy dedič po otcovi?

Zodpovedané
29. jan 2024

Dobrý deň,

chcem sa spýtať či spadám k oslobodeniu dane z predaja. Po otcovi som zdedil 1/3 dedičstva a od matky a sestry som odkúpil v roku 2022 po 1/3 ornej pôdy. Otec mi zomrel pred 23 rokmi a my sme dedili po jeho smrti. Po odkúpení ornej pôdy som sa spojil z dvoma vlastníkmi, ktorí susedia pri mne a vytvorili sme parcely, na ktorých sa dajú stavať rodinné domy. Spravili sme inžinierske siete a teraz by som chcel predať parcely k výstavbe. Ja tiež idem stavať na jednej parcele.

Budem musieť zaplatiť daň z predaja + zdravotné poistenie, keď ja som priamy dedič po otcovi?

2/3 som odkúpil od matky a sestry, aj keď sme dedili po otcovi spolu.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

1/3 pozemku, ktorý ste dedili po otcovi máte vo vlastníctve viac ako 5 rokov, táto časť je oslobodená.

Ostatné 2/3, ktoré dedili Vaša matka a sestra už oslobodené od dane nebudú. Už by nešlo o zdedenú nehnuteľnosť, ale nadobudnutú kúpou od matky a sestry, teda podmienku vlastníctva po dobu piatich rokov nesplníte. Daň aj zdravotné poistenie sa platí len z časti, ktorá nie je oslobodená od dane.

S prianím pekného dňa,
Lenka