Je potrebné zrušiť/prerušiť živnosť, ak chcem poberať materské len zo zamestnania na TPP?

Zodpovedané
1. okt 2023

Dobrý deň,

cca od 1.1.2024 idem na materskú, termín pôrodu mám 12.2.2024.

Od 25.9.2023 som zamestnaná na TPP, získala som možnosť pracovať na jednom väčšom projekte a zároveň mám aj povinnosť platiť odvody zo živnosti.

Je potrebné zrušiť/prerušiť živnosť, ak chcem poberať materské len zo zamestnania na TPP?

Kedy je potrebné, alebo najvyhovujúcejšie zrušiť/prerušiť živnosť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

áno, aby Vám mohlo byť materské priznané, živnosť pred nástupom na materskú už nesmie byť aktívna. Je potrebné ukončiť, alebo pozastaviť činnosť SZČO.

Je to potrebné pre to, aby Vám započítali dni nemocenského poistenia za szčo, nakoľko zo zamestnania nezískate 270 dní nemocenského poistenia. Uvedené platí, ak by ste nastúpili na materskú ešte v roku 2023, alebo predčasne porodili.

S prianím pekného dňa,
Lenka