Môže si manžel uplatniť daňový bonus, ak som bola v roku 2023 na rodičovskom a súčasne som poberala aj opatrovateľský príspevok?

Zodpovedané
16. feb 2024

Dobrý deň,

chcem sa informovať ohľadom daňového bonusu, ktorý si chce manžel uplatniť na mňa.

Môže si na mňa uplatniť daňový bonus, ak som bola v roku 2023 na rodičovskom a súčasne som poberala aj opatrovateľský príspevok?

Opatrovala som babku v spoločnej domácnosti. Plus za posledné 3 mesiace som dostala aj tehotenskú dávku.

Berie sa opatrovateľský ako môj príjem?

Pri vypisovani žiadosti v kolonke výška vlastného príjmu manželky.

Ďakujem

Dobrý deň,

manžel si na Vás môže uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku. Nezdaniteľná časť na manželku za rok 2023 je daná: 4500,86 EUR - vlastný príjem manželky v roku 2023. Od tejto nezdaniteľnej čiastky sa musí odpočítať vlastný príjem manželky.

Peňažný príspevok na opatrovanie aj tehotenské sa započítava do vlastného príjmu manželky.

S prianím pekného dňa,
Lenka