Môžem podpísať rezervačnú zmluvu skôr ako uplynie 5 rokov vlastníctva bytu?

Zodpovedané
5. okt 2022

Dobrý deň,

v polovici decembra bude 5 rokov, čo vlastním byt. Aby som bola oslobodená od dane z príjmu, môžem ho predať až po 20. decembri 2022.

Kupujúci však chce podpísať rezervačnú zmluvu už teraz v októbri s tým, že podpísanie kúpnej zmluvy a prevod peňazí bude až koncom decembra. Tento dátum bude zapísaný aj v rezervačnej zmluve.

Môžem mať rezervačnú zmluvu podpísanú predtým ako mi uplynie 5 rokov od vkladu do katastra nehnuteľnosti?

Nebudem platiť daň z príjmu?

Ďakujem

Dobrý deň,

priamo na rezervačnú zmluvu vydala Finančná správa stanovisko, kde sa k tomuto vyjadrila:
"Ak rezervačná zmluva má náležitosti zmluvy o budúcej zmluve, potom, aj keď je nazvaná ako rezervačná zmluva, na účely uplatňovania ust. § 9 ods. 1 písm. a) a b) ZDP je potrebné považovať ju za zmluvu o budúcom predaji nehnuteľnosti a príjmy z predaja nehnuteľnosti, ktoré plynú daňovníkovi podľa predmetnej zmluvy uzavretej do piatich rokov od nadobudnutia nehnuteľnosti, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia, nie sú oslobodené od dane z príjmov fyzickej osoby"

https://podpora.financnasprava.sk/190519-Vplyv-...

S prianím pekného dňa,
Lenka