Musí mi zamestnávateľ preplatiť dovolenku, keď ju neplánujem čerpať?

Zodpovedané
8. dec 2023

Dobrý deň,

nástupila som do zamestnania 11/2020 a nárok na dovolenku mi vyšiel 3,5 dňa, v novom roku 2021 plus 20 dní dovolenky = 23,5 dňa. Čerpanie dovolenky 2/2021 5 dní, zostalo mi 18,5 dňa. PN od 2/2021 do 4/2021.

Hneď potom som nastúpila na prvú MD (37 týždňov) a RD, ktorá stále trvá a mala by až do 6/2024. Od 1/2024 nastupujem na druhú MD, ktorá bude trvať do 9/2024. So zamestnávateľom sme sa dohodli, že k dátumu ukončenia druhej MD ukončíme aj pracovný pomer.

Koľko dovolenky mi zostane?

Musí mi ju zamestnávateľ preplatiť, kedže ju neplánujem čerpať?

Ďakujem

Dobrý deň,

nárok na dovolenku máte aj počas materskej dovolenky. Počas rodičovskej dovolenky už nie.

Dovolenka sa za neodpracovaných prvých 100 dní sa kráti o 1/12, za ďalších 21 dní ďalšia 1/12.

Dovolenka sa Vám môže ešte prepočítavať podľa dátumu počtu dní trvalej starostlivosti o dieťa v roku 2021, 2022 ak ste túto skutočnosť písomne oznámili zamestnávateľovi.

Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku a zamestnanca, ktorý sa trvale stará o dieťa je najmenej päť týždňov (od 2020). Inak základná výmera sú štyri týždne.

Neuvádzate bližšie dátumy, presné výpočty neuvádzam.
Za rok 2021 máte celoročný nárok na dovolenku - čerpané dni. V roku 2022 bude záležať koľko pracovných dní ste boli na materskej. Za rok 2023 nebudete mať žiadny nárok na dovolenku nakoľko ste boli po celý rok na rodičovskej dovolenke.

Za rok 2024 bude záležať kedy sa Vám skončí pracovný pomer, podľa toho sa Vám bude alikvotne krátiť.

Podľa Zákonníka práce, § 113
(3) Ak si zamestnankyňa alebo zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky, otcovskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku im zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky, otcovskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.
Ak sa Vám po materskej hneď ukončí pracovný pomer, a nebudete si ju čerpať ani počas rodičovskej dovolenky, nevyčerpaná dovolenka sa preplatí pri ukončení pracovného pomeru (v najbližšom výplatnom termíne po skončení pracovného pomeru).

S prianím pekného dňa,
Lenka