Prídem o podporu, keď mi priznajú invalidný dôchodok?

Zodpovedané
2. máj 2024

Dobrý deň,

vznikol mi nárok na podporu v nezamestnanosti, ktorú si idem čerpať. Zároveň chcem požiadať o čiastočný invalidný dôchodok.

Ak mi ho schvália, prídem o podporu?

Môže SP naspäť vymáhať odo mňa nejaké peniaze, ak by prišlo k situácii, že môj invalidný sa bude dlho riešiť, potom ho soc.poisťovne uzná, vyplatí ho aj spätne za niekoľko mesiacov ale ja budem medzitým poberať podporu?

Vyplatí mi ho aj za obdobie, kedy som poberal dávku v nezamestnanosti?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nárok na dávku v nezamestnanosti môže vzniknúť aj osobe, ktorá je/bude poberateľom invalidného dôchodku, ak pokles jej schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť neprekročí 70%.

Nárok na dávku v nezamestnanosti zaniká aj dňom priznania starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %.

S prianím pekného dňa,
Lenka