V roku 2023 som pracovala iba 3 mesiace. Ovplyvní to výšku bonusu na dieťa?

Zodpovedané
31. dec 2023

Dobrý deň,

do marca som poberala rodičovský príspevok, potom som bola 6 mesiacov nezamestnaná a od októbra pracujem. Daňový bonus poberal manžel, ale potrebovala by som si ho prehlásiť na seba.

Ovplyvní to, že som pracovala v roku 2023 iba 3 mesiace výšku bonusu alebo to bude v roku 2024 každý mesiac 140 EUR?

Hrubú mzdu mám nad 1000 EUR mesačne.

Oplatí sa mi ho viac poberať ročne alebo mesačne, či je to rovnako výhodné?

Ďakujem

Dobrý deň,

daňový bonus v roku 2024 záleží od príjmu v roku 2024. S rokom 2023 nemá súvis. Upovedomíte svojho zamestnávateľa a poberanie daňového bonusu vyplníte v tlačive Vyhlásenie k uplatneniu nezdaniteľnej časti základu dane a daňového bonusu. Tam uvediete, že budete poberať daňový bonus. Doložíte rodný list dieťaťa.

Pokiaľ máte jedno dieťa a nebudete mať v roku 2024 žiadne zmeny, tak môžete poberať DB mesačne, ale aj ročne. V tomto prípade je to jedno.

S prianím pekného dňa,
Lenka