Z čoho sa mi bude počítať starobný dôchodok, keď som už 18 rokov na invalidnom?

Zodpovedané
7. aug 2023

Dobrý deň,

už 18 rokov som na invalidnom dôchodku.

Ako a z čoho sa mi bude počítať starobný dôchodok?

Ďakujem

Dobrý deň,

Sociálna poisťovňa Vám vypočíta výšku starobného dôchodku na základe určených pravidiel. Započítajú Vám obdobie na ID. Ak by Vám výpočet dôchodku vyšiel nižší, ponechajú Vám invalidný a môžete po čase znovu požiadať o prepočítanie výšky starobného dôchodku. Môže sa časom zvýšiť, napr. ak by ste ešte pracovali, získali dlhšie obdobie poistenia.

Pri výpočte je viacero faktorov, ktoré ovplyvnia výšku starobného dôchodku. Napr. či ste počas poberania ID pracovali. Do roku 2007 sa inak počítali osobné mzdové body ako od roku 2008. Zároveň platí, že osobný mzdový bod nebudete mať nižší ako ten, ktorý sa určil pri ID. Ešte sa určia aj jednotlivé valorizácie a či pôjde o predčasný starobný dôchodok, alebo starobný dôchodok.

Odporúčam sa informovať priamo na pobočke Sociálnej poisťovne.

S prianím pekného dňa,
Lenka