Zamestnávateľ mi nevyplatil mzdu. Ako mám postupovať?

Zodpovedané
27. dec 2023

Dobrý deň,

od 2.11.2023 som pracovala na dohodu, ktorá bola uzatvorená do konca roka 2023. V decembri som sa začala cítiť zle. Išla som doktorke a tá zistila, že som v 10. týždni tehotenstva. Povedala som si, že vydržím, koľko sa bude dať.

12.12.2023 mi už začalo byť horšie, pichalo ma hrozne v podbrušku, z ničoho nič som sa povracala (nestihla som ani zareagovať a ísť na wc). Šéfke som povedala, že dnešným dňom končím, lebo sa už necítim dobre. O mojom tehotenstve vedela, no napriek tomu sa na mňa naštvala. Bola som u lekárky, ktorá mi okamžite vystavila PN (až od 14.12., nakoľko 13.12. neordinovala). So šéfkou som od 12.12.2023 neni v žiadnom kontakte a mzda mi vyplatená doteraz nebola.

Má právo nevyplatiť mi ju?

Netuším, ako to pri prácach na dohodu chodí, či som jej PN mala doručiť alebo netreba, keďže to je len dohhoda.

Bolo treba podávať aj nejakú výpoveď alebo pomer proste končí uplynutím doby, na ktorú bola založená?

Každopádne, ja som aktuálne tehotná a bez výplaty.

Môže si toto zamestnávateľ dovolit?

Ďakujem

Dobrý deň,

v Dohode by ste mali uvedený výplatný termín, takisto aj uvedené podmienky ukončenia Dohody. Určite ste ju podpisovali a máte jedno vyhotovenie. Jednoznačne ale treba komunikovať so zamestnávateľom. Takisto si treba overiť k akému dňu Vás odhlásili z poisťovní a či sa jednalo o dohodu s pravidelným príjmom. Ak áno a bola vystavená PN v ochrannej lehote, zamestnávateľa sa už týkať nebude. Ale ak Vás odhlásili k neskoršiemu dátumu ako bola vystavená PN, tak sa PN ešte týka aj zamestnávateľa.

Ak išlo o Dohodu s nepravidelným príjmom bez nemocenského poistenia, tam nie je nárok na PN. Takisto ste mohli podať oznámenie o ukončení Dohody, s ktorou mal súhlasiť aj zamestnávateľ.

Ak by Vám mzdu nevyplatili vôbec, treba sa obrátiť na Inšpektorát práce.

S prianím pekného dňa,
Lenka