Aké intolerancie má môj 14-mesačný syn?

Zodpovedané
9. feb 2023

Dobrý deň,

môjmu 14-mesačnému dieťaťu robili vyšetrenie z krvi na lepok a mlieko. Neviem, čo tieto výsledky znamenajú:

Laktóza IgA a IgG pozitívne, Bielkovina kravského mlieka - IgA negatívne, IgG pozitívne.

Znamená to, že má intoleranciu laktózy alebo aj mlieka a všetkého mliečneho?

Je potrebné absolvovať aj gastro vyšetrenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

výsledky poukazujú na to, že imunitný systém vníma tieto zložky potravín ako antigén. Teda telo netoleruje laktózu, čo je mliečny cukor ale ani bielkoviny mlieka. Tým pádom sa odporúča diéta úplne bez mliečnych zložiek.

U týchto malých detí je veľmi dôležité poznať vývoj takejto intolerancie. A to preto, lebo intolerancia prostredníctvom týchto protilátok je vždy len syndróm.

Je dôležité poznať pravú príčinu. Tú najlepšie odhalíme na základe klinických prejavov. Ak boli u syna hnačky, zápchy, neprospievanie a podobná klnika naznačujúca laktózovú intoleranciu, bolo by dobré absovlovať riadne vyšetrenie laktózovej intolerancie.

V tomto veku by bol vhodný laktózovo - tolerančný test. Ten lepšie určí diagnózu LIT ako hodntoy protiláítok z krvi.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/