Má môj 6 ročný syn celiakiu?

Zodpovedané
30. nov 2021

Dobrý deň,

syn má 6 rokov a pri testovaní potravinových intolerancií mu vyšli takéto hodnoty.

Má celiakiu?

Ďakujem

Dobrý deň,

testy, ktoré ste poslali v prílohe sa týkajú akých protilátok? Je to alergický test (IgE) alebo na intolerancie potravín (IgG, IgA)?

Predpokladám, že sa jedná o intolerancie. Z výsledkov vidím intoleranciu na mlieko, vajcia a lepok - vrátane pšenice.

Ak si chcete overiť celiakiu, tak je potrebné absolvovať protilátky na celiakiu - transglutamináza a gliadín. Výsledky sa robia z krvi a viete ich absolvovať u pediatra a gastroenterológa. Celiakiu si viete potvrdiť aj genetickým testom a biopsiou u gastroneterológa.

Intolerancie, ktoré ma sú príčinou zápalu v tráviacom trakte. Ten prepustil tieto nestrávené bielkoviny do krvi, kde sa s nimi stretol imunitný systém. Bolo by dobré na túto príčinu prísť. Potom by bolo dobré nastaviť aj šetrnú protizápalovú a nutrične vyváženú stravu. A to najmä z toho dôvodu, že základné potraviny budú zo stravy vyradené.

Budem rada ak sa na stravu pozrieme spolu.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/