Musím vylúčiť hovädzie mäso, keď mi bola zistená intolerancia na BKM?

Zodpovedané
12. sep 2022

Dobrý deň,

bola mi zistená intolerancia na bielkovinu kravského mlieka.

Je potrebné vylúčiť zo stravy aj jedlá z hovädzieho mäsa?

Niekde som totiž čítala, že táto bielkovina sa nachádza aj v mäse kravy a teľaciom, nie len v mlieku.

Ďakujem

Dobrý deň,

mliečna bielkovina je všeobecný pojem. Pri intolerancii nie je test na toľko citlivý, že by zistil na ktorú konkrétenu bielkovinu intolerancia vznikla.

Všeobecne sa predpokladá, že ide o kazeín a srvátku, ktoré sa tvoria až v mlieku kravy. Ak by však bola intolerancia aj na bovinny sérový albumín, vtedy je potrebné vyhýbať sa svalovine, teda mäsu. Táto bielkovina sa totiť tvorí už v svalovine hovädzieho dobytka. Tento parameter sa sleduje najmä pri alergii.

Zo začiatku kým sa vám zápal spojený s intoleranciou MBK ukludní, odporúčam hovädzie mäso nezaraďovať.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/