Neznášanlivosť kravskej bielkoviny. Čo môžem jesť z mliečnych produktov?

Zodpovedané
22. sep 2022

Dobrý deň,

prednedávnom som bola na testoch na rôzne intolerancie - v prílohe prikladám výsledky.

Vyšla mi celkom vysoká neznášanlivosť na kravskú bielkovinu. Začala som teda jesť bezlaktózové a rastlinné mliečne produkty. Na internete som však čítala, že pri neznášanlivosti kravskej bielkoviny by sa nemali konzumovať ani bezlaktózové produkty. Mám údajne kravské produkty buď úplne vyradiť, alebo z väčšiny aspoň nahradiť ovčím, kozím či rastlinným mliekom.

Čo môžem teraz z mliečnych produktov konzumovať, keďže ich milujem?

Ako sa orientovať v stravovaní?

Ďakujem

Dobrý deň,

vo výsledkoch máte zvýšené hodnoty aj CRP aj intolerancie na kravské mlieko.
Tieto výsledky poukazujú na zápal v tráviacom trakte. Aj preto je veľmi dôležité dodržiavať pravidlá diéty aké sú pri takejto anamnéze nutné.

Bezlaktózové výrobky sú vhodné pre ľudí s intoleranciou na laktózu.

Pri intolerancii na kravské mlieko nie sú vhdoné žiadne mliečne výrobky a ani iné mliečne výrobky iných živočíšnych druhov. Jedná sa o netoleranciu imunity akejkoľvek mliečnej zložky. Imunitný systém nerozlišuje či sa jedná o výrobok od kozy, kravy, ovce a podobne. Bielkoviny sú z biochemického hľadiska zložením rovnaké.

Takže okrem vyradenia všetkého mliečneho, kontrolujte aj zloženie všetkého čo kupujete - pečivo, konzervy, polotovary, cestoviny, nápoje a podobne.

Zamerajte sa na náhrady mliečnych výrobkov, aby ste zmiernili pocit obmedzenia sa v stravovaní.

Žiaľ, táto diagnóza je veľmi častá a je dôležité prehodnotiť celkový prístup k svojmu telu.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/