Sú tieto výsledky pozitívne a mám histamínovú intoleranciu?

Zodpovedané
18. jan 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojich výsledkov na histamínovú intoleranciu. Vyšetrenie mi robili ešte pred rokom, ale sestrička mi povedala, že je to v poriadku. Teraz som bola na gastrologickom vyšetrení kvôli laktóze. Diagnostikovali mi najťažšiu formu intolerancie na laktózu a lekárka mi oznámila, že mám aj intoleranciu na histamín. Mám dlhodobo tráviace ťažkosti, hnačky, bolesti brucha, silné svrbenie tela.

Je to podľa týchto výsledkov pozitívne?

Mám histamínovú intoleranciu?

Ďakujem

Dobrý deň,

výsledky zo séra, teda z krvi nie sú natoľko relevanté, aby sa dala určit diagnóza - resp. syndróm histamínovej intolerancie. Jej množstvo je premenlivé v závislosti od metabolizmu a od toho v akom čase ste konzumovali vysokohistamínové potraviny pred odberom.

Spoľahlivo sa dá diagnostikovať HIT len histologickým vyšetrením z čreva vtedy, ak sa berie do úvahy aj klinika - teda prejavy po konzumácii vysokohit. potravín.

Laktózová intolerancia vie spôsoboť zápal buniek v dvanástniku natoľko, že strácajú svoju sekrečnú úlohu a v dôsledku zápalu nedokážu produkovať dostatočné množstvo DAO enzýmu. Tento stav býva dočasný.

Je dôležité dodržiavať bezlaktózovú diétu, aj diétu pri zápale a dostať sa tak k stabilizácií. Potom sa postupne aj obnoví činnosť sekrečných buniek.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/