Prečo má dieťatko vrodenú srdcovú vadu?

Zodpovedané
9. máj 2024

Dobrý deň,

včera sme na podnet od gynekológa išli do Bratislavy na echokardiografiu. Som v 22. týždni. Nemáme v rodine žiadne ochorenia srdca a ani vážne diagnózy. Partner aj ja máme s predchádzajúcich vzťahov zdravé deti a naše spoločné má podľa správy VVC.

Ako je to možné?

Ďakujem

Dobrý deň,

príčiny vzniku vrodených chýb srdca sú multifaktoriálne. Podieľajú sa na nich genetické faktory, ochorenia matky aj vplyv prostredia/ochorenia počas prvých týždňov tehotenstva. Vo väčšine prípadov sa presná príčina nedá zistiť.

Vo Vašom prípade je podstatnejšie chybu konzultovať v Detskom kardiocentre, aby ste vedeli, čo Vás môže po narodení dieťatka čakať.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/