Aké množstvo príkrmu môže papať 5 mesačné dieťa a ako ho zvyšovať?

Zodpovedané
15. okt 2021

Dobrý deň,

5 mesačnému synovi sme v sobotu zaviedli príkrmy. Zatiaľ papal mrkvu a cuketu, chystáme sa na batát.

Aké množstvo príkrmu môže papať a ako ho zvyšovať?

Niekde píšu 2-3 kávové/čajové lyžičky a v inde 2 polievkové. Lenže on by zjedol strašne veľa príkrmu a to mu vždy dávam aj UM no jemu to nestačí. Včera spapal misku cuketky plus plnú dávku UM a pritom sa vraj má dávať ku príkrmu len polovičná dávka mlieka. Keby mu dám polovicu UM a 2 lyžičky príkrmu, tak by sa zbláznil od hladu.

Ďakujem

Dobrý deň,

prvé ochutnávky sú naozaj 2 - 3 lyžičky. Myslia sa čajové, polievkovými lyžičkami sa dieťa nezvykne kŕmiť. Avšak to sa týka vyslovene prvých pár dní. Postupne, ak dieťatku chutí, tak mu môžete dávať viac a viac. To si už odsledujete. Dajte mu pokojne 10 lyžíc ak mu chutí (lyžice vôbec nerátajte, riaďte sa signálmi synčeka, či chce alebo nechce jesť).

Čo sa týka UM nie to pravda. Na začiatku vôbec nemusíte obmedzovať množstvo, príde to postupne. Určite nechceme, aby dieťa hneď po začatí prikrmovania vynechalo dávku mlieka, väčšinou to príde tak po mesiaci - dvoch.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička