Môže mať 6,5-mesačný chlapček ovocie 2x za deň?

Zodpovedané
30. jún 2022

Dobrý deň,

mám 6,5-mesačného chlapčeka, ktorý je plne dojčený na požiadanie. Od 5. mesiaca ho prikrmujem. Skúsili sme všetku zeleninku, ovocie, mäsko.
Zatiaľ je na raňajky dojčený. Desiata ovocne pyré (maximálne 50 g), obed mäsovo-zeleninový príkrm (maximálne 100 g), olovrant dojčenie, večera kaša a pred spaním dojčenie.

Do mäsovo-zeleninového príkrmu som mu 3 dni dávala trojzrnú obilnú nemliečnu kašu Babylove. Nemal žiadnu reakciu. Skúsili sme mu dať túto trojzrnú kašu dať na večeru (50 ml kaše zarobenej s vodou plus dve lyžičky ovocného pyré).

Je v poriadku, že má 2x do dňa ovocie?

Máme aj Babylove mliečnu krupicovú kašu.

Kedy mu ju môžeme ponúknuť?

A ešte - mám strach, že bude dehydrovaný. Kontrolujem aj močenie. V každej plienke má nacikané, ale moč sa mi zdá ku koncu dňa tmavší.

Môže to byť z príkrmov, alebo je dehydrovaný?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ je dojčený na požiadanie dehydrovaný by byť nemal, ale ponúkajte mu už k príkrmom aj vodičku.

Čo sa týka ovocia, pokiaľ sa zmestíte do cca 100g denne tak pokojne to môže byť rozdelené do 2 dávok na deň. Mliečnu kašu by som dala po zaradení bielkoviny kravského mlieka - jogurtu - 3,5% plnotučný biely jogurt.

Predtým by som však zaradila ešte iný druh obilniny (cirok / špalda / pohánka / ryža), vajíčko (žltko, potom bielko), nejaké ryby (pstruh, losos, sumček, zubáč).

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička