Môžeme začať dávať 7 mesačnému chlapčekovi umelé mlieko?

Zodpovedané
15. jan 2022

Dobrý deň,

synček má 7 mesiacov a na desiatu máva ovocie. Na obed príkrm, večer o šiestej má kašičku. Inak je dojčený ráno, občas aj doobeda, poobede okolo druhej a večer ešte pred spaním okolo ôsmej.

V noci sa mi často budí, ale mám pocit, že v noci nemám v prsiach skoro nič. Okolo pol 23. hodiny sa mi pravidelne zobudí, chce cuckať. Ja som z toho neskutočne nervózna, frustrovaná.

Nechcem to robiť, lebo len cucká kožu. Mám malé prsia všeobecne a mám pocit, že nemám vôbec nič. Fakt len kožu.

Nebaví ma to dojčenie, nie je mi to príjemné a mám pocit, že toho mám pre neho málo.

Máme prejsť na umelé mlieko?

Ďakujem

Dobrý deň,

z vášho popisu mám pocit, že chcete iba odobrenie. Takto pokiaľ je dieťa hladné - plače. Jemu asi ide nielen o jedenie ale aj o kontakt s Vami, po prebudení sa chce prsníkom ududkať a nevadí mu, že v ňom nič nie je.

Je však možné, že ak máte málo mlieka, budí sa kvôli tomu. A tým, že mu dáte mliečko umelé, bude spokojnejší a nezobudí sa.

Môžete to vyskúšať štýlom večer dať UM a cez deň pokračovať v dojčení. Je to na Vašom zvážení. Aj nočné dojčenie vplýva na tvorbu mlieka a je možné, že prestatím dojčenia v noci prídete o mlieko celkom. Takže je to o tom, či ste s tým uzrozumená, či už benefity nie sú podľa Vás prevažujúce nad mínusmi.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička